20/04/2022

Ondřej Kolář

starosta Prahy 6, poslanec

Na vlastní oči jsem viděl, co vaše pomoc znamená.

Před nějakou dobou se na nás obrátilo ukrajinské město Chmelnyckyj a požádalo nás o pomoc. Pro ilustraci, Chmelnyckyj leží v historickém kraji Podolí a nachází se pouhých 200 kilometrů od bombardovaného Kyjeva. Jako Praha 6 jsme v polovině března rozjeli docela bleskovou akci a za necelý týden se nám podařilo nakoupit vybavení za dva miliony a díky všem zapojeným lidem vybrat dost spacáků a karimatek ve sbírkách v našich školách.

Rád bych všem řekl, že pomoc od obyvatel “šestky” už je na Ukrajině. Cesta byla dlouhá, ale všechno, čím do sbírky přispěli, jsme předali do správných rukou. Mrzí mě, že asi nedokáži dost barvitě popsat to nadšení ukrajinské strany, protože jsem tak upřímnou radost fakt už dlouho neviděl. Všem, kteří jste se rozhodli do naší sbírky zapojit ale popis dlužím. Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem, kteří se zapojili.

Všechno jsme měli připravené už v pátek a s předáním věcí jsme nechtěli moc otálet, takže jsme rovnou vypravili kamion. Řídit umím, tak jsem za ten volant, u kterého jsme se prostřídali, v březnový pátek prostě sedl, abych měl jistotu, že podpora dorazí v pořádku. V sobotu jsme dorazili na polsko-ukrajinské hranice. To byl původně cíl naší cesty. Jenže to je místo, kde i když každý dělá co může, pořád to nestačí. Takže jsme se rozhodli, že všechno, co vezeme z Prahy, dovezeme na místo určení rovnou sami, protože to bylo rychlejší a díky některým okolnostem i jednodušší.

Kdo čeká kovbojku, tak ho zklamu. V Chmelnyckém jsme byli druhý den v půl třetí odpoledne. Vyložili jsme všechno, co jsme měli, podepsali partnerskou smlouvu, hodili do sebe výborný boršč a jeli rovnou domů. V Praze jsme byli v neděli ráno. Cesta byla dlouhá a asi o poznání nudnější, než si představujete. Každopádně jsem na vlastní oči viděl, co pro Ukrajince znamená naše/vaše pomoc. Byli šťastní, vděční, měli opravdu upřímnou radost. Všem, kteří jakkoli pomohli lidem, kteří teď čelí šílenému diktátorovi, chci vzkázat, že to vážně má smysl, a hlavně, že v tom všichni musíme pokračovat. „Náš“ kamion dovezl věci díky vám, ale taky díky neuvěřitelné vstřícnosti Heureka.cz, Alza.cz nebo Tescoma . Děkuju všem. Jsem fakt strašně vděčnej za to, mezi jakými lidmi na Praha 6 žiju.