10/02/2022

Michal Zuna

Poslanec Parlamentu ČR a zastupitel za TOP 09 - Praha 2

„Ženská legislativa”? Pro mě nová výzva.

Můj dosavadní kariérní život se skládá ze vzestupů a pádů, cílů a vizí. Stal jsem se manažerem pro střední Evropu mezinárodního výrobce kávy s největším řetězcem kaváren na světě. Jenže pak přišel rok 2008 a moje pozice byla zrušena. Pády nemáme rádi. Stejně tak nové začátky. Vstoupil jsem do nového oboru a začal působit jako realitní makléř. S kolegou jsme vybudovali firmu a dnes máme zhruba 40 makléřů po celém Česku. V roce 2012 jsem vstoupil do TOPky a o 6 let později si mě Pražané z Dvojky zvolili do vedení radnice.

Ale jsem taky prostě Michal. Rád chodím běhat na Vyšehrad a Folimanku, na brusle k řece nebo na trhy na Tylák. Dvojka mi zkrátka přirostla k srdci. To ale neznamená, že jsem tu spokojený se vším.

Kromě „typických“ negativních fenoménů si o mou pozornost již delší dobu říkal závažný problém, který se v době lockdownu jen znásobil. Upřímně přiznávám, že jsem násilí na ženách dlouho vnímal jako cosi téměř historického. Jenže pak přišel covid. Karanténa zavřela ženy a děti doma s agresorem. Mnohé oběti začaly volat o pomoc. Sháněly azylový byt, pomoc policie nebo jen odbornou radu. Na Dvojce k tomuto tématu dlouhodobě spolupracujeme s organizací ROSA, Bílým kruhem bezpečí, proFem a řadou dalších. S Bílým kruhem jsme zahájili projekt Praha 2 – městská část vlídná k obětem. K tématu pomoci jsem vydal nadšený příspěvek na Facebook a strhla se lavina.

Začaly se na mě sypat velmi osobní příběhy obětí, kterým bych radši říkal bojovnice, protože těmi skutečně jsou. Po práci jsem přišel domů a hodiny jsem vše pročítal a vstřebával. Pak přišel druhý šok. Tresty za násilí na ženách. V našem legislativním prostředí může být trest za špatně vyplněný formulář vyšší než za brutální ublížení manželce nebo dceři.

„Ženská legislativa“ se tak pro mě stala výzvou. Nejde jen o sepisování kýžených změn a spolupráci s vybranými organizacemi. Jsou to hlavně ty zprávy od bojovnic, se kterými jsem v kontaktu. Ty mi dodávají sílu a motivaci. Pokud totiž napravíme legislativu a dodáme ženám, mužům, dívkám a chlapcům odvahu, aby se svým utlačovatelům postavili, pak má moje angažmá v politice smysl.