11/02/2022

Petr Pelc

zastupitel TOP 09 - Praha 8

Palmovka. Údolí stínů, nebo skrytý potenciál Prahy?

Říká se Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni. Já to měl vždy úplně naopak. Na Žižkově jsem vyrůstal a Libeň, konkrétně Palmovka, bylo místo, kam jsem od dětství jezdil za svou babičkou. Tady vyrůstal můj táta a posledních asi patnáct let tu bydlím já.

Za svou babičkou jsem se těšil vždy. Problémem ale bylo místo. Na Palmovku jsem se netěšil vůbec. Nestydím se přiznat, že jako malý jsem měl cestou z metra až k domu babičky strach. Celá Palmovka působila takovým šedivým dojmem, ulice byly povětšinou plné různých živlů a ostatní lidé spíš jen spěchali na MHD, aby už odtud byli rychle pryč. Neměli zájem se na místě chvíli zastavit. Už tehdy jsem si říkal, že Palmovka je údolí stínů Prahy 8, ne-li celé Prahy.

Když jsem se na Palmovku sám přistěhoval, byla na tom už o něco lépe. Politici se o ni začali zajímat, developeři pochopili atraktivitu lokality a první projekty proměny Palmovky se začaly objevovat. Jenže bohužel ne všechny byly cestou správným směrem. Nebyly diskutované s občany a koordinované s městem. Jiné zase zůstaly jen na papíře. I proto jsem se po čase rozhodl kandidovat do zastupitelstva s možná až naivní představou, že pomůžu věci na Palmovce rozhýbat.

Kandidaturu jsem proměnil v mandát a stal jsem se neuvolněným koordinátorem pro oblast Palmovky. Dnes už vím, že proměna tak komplikovaného území, jakým je Palmovka, je běh na delší trať. A neobejde se bez koordinace všech aktérů – hlavního města, městské části, developerů, dopravního podniku, spolků a hlavně občanů. A právě proto jsem oživil skomírající projekt Palmovka TEĎ, který má za cíl všechny tyto aktéry propojit.

V rámci projektu jsme uspořádali desítky setkání s veřejností, kde se snažíme projekty v místě přiblížit. Zjišťujeme, co lidé na Palmovce postrádají, nebo co jim tam naopak přebývá. Z toho pak vycházíme při tvorbě zásadního dokumentu pro rozvoj lokality – územní studie Palmovka. Tato studie konečně shromažďuje všechny projekty na jedno místo. Materiál je téměř hotov a proměna Palmovky tak bude moci koordinovaně započít. Finální materiál již brzy představíme na webu a sociálních sítích Palmovky TEĎ, kde se už nyní můžete dočíst, jak vznikal.