17/02/2022

MARTINA LISOVÁ

Poslankyně Parlamentu ČR a Starostka Větrného Jeníkova

Příběhy jedné starostky, která na chvilku zkazila PR premiérovi

Jsem obyčejná holka z vesnice. Větrný Jeníkov byl, je a zřejmě už i zůstane mým domovem. Je místem, kde jsem strávila prima dětství, školní roky, a pak jsem za každou cenu chtěla utéct co nejdál, až jsem se přes VelMez, Ženevu, Brno a Prahu vrátila rodit děti do rodné vsi.

To bych ale nebyla já, kdybych se tak trochu nenudila a nepotřebovala měnit svět a organizovat všechno a všechny kolem sebe. A tak jsem začala kulturou – ta nikomu nevadí. Byla první věcí, která mi po odchodu z Prahy neuvěřitelně chyběla. Proto jsem se pravidelně stávala čarodějnicí, Fifinkou, mořskou vílou, indiánkou, ale taky knihovnicí nebo organizátorkou kurzů čehokoli.

A jak to tak bývá, prolnulo se to nejprve s rolí zastupitelky. Vzhledem k tomu, že jsem se věnovala naprosto bezkonfliktní oblasti, byla jsem v roce 2014 zvolena starostkou, a opustila tak neplánovaně roli učitelky. Byl to krok do neznáma.

Přišly měsíce i roky plné nadšení, fantazie, změn, plánování, ale také pochyb, náročných situací i zklamání. Homme politique se ve mně probudil naplno. Najednou se začaly vyplácet postpubertální hádky s mým tátou u nedělních „Václavů Moravců“, které mě naučily perfektní argumentaci. Ale i vzor mé babi, která celý život věnovala jako učitelka dětem a měla půlku domácnosti i srdce ve škole a dodnes se nepřestala učit.

Stala jsem se starostkou zvědavou, zvídavou, ale také hltající každého, kdo ví o kousek víc. A najednou mi začala chybět právě ta opora, ty vzory a osobnosti, které by mě posouvaly dál. Přišlo tedy na řadu rozhodnutí, zda a kam. A jak to tak v mém životě bývá, vyplynulo to samo.

AB chtěl obcím vzít kompenzační bonus. A tak se jedna bezvýznamná starostka rozhodla, že buď s tím vším sekne, nebo se ozve. Napsala dopis celé vládě, mluvila v Událostech, komentářích, dostala tisíce reakcí od starostů, ale i obyčejných lidí. Až jí jednoho večera sám od sebe zavolal Mirek Kalousek a zároveň i Miloš Vystrčil s nabídkou pomoci a s varováním, že to tak AB nenechá. Nenechal. Zavolal taky. V neděli večer. Aby jí sdělil, že mu kazí PR a že se má Jeníkov za jeho vlády vlastně skvěle.

Jeníkov se má fajn. Ovšem ne díky AB, ale díky lidem, kteří dnes a denně nalévají do obce život. A ta bezvýznamná starostka už si i díky „Mirkovi“ a TOP 09 nepřipadá tak bezvýznamná a sama.